Nudzi Cię zwykła jazda samochodem? Rzuć się na off-road

Opublikowano: Wrzesień 8, 2014

Nic tak nas nie wkurza jak wypucowana terenówa o dużej mocy wykorzystywana jako samochód rodzinny. To prawie tak jakby wielki facet z siłowni nagle zaczął chodzić na balet. Nie powinno się kupować wypasionego czterokołowca z napędem na cztery osie, gdy nie ma się zamiaru wykorzystywać go zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli sam jesteś posiadaczem takiego auta, to może czas pomyśleć o zorganizowaniu porządnego wypadu w teren i wypróbowaniu prawdziwej mocy swojego samochodu?

Off road samochodowy to często wielodniowe wyprawy po bardzo trudnym terenie. Samochód daje nieco więcej możliwości niż quad czy motocykl, łatwiej pokonuje większe przeszkody, chociaż może się zdarzyć tak, że w przypadku ugrzęźnięcia w błocie trudniej będzie go wydobyć. Jednak podczas dużych wypraw, gdy jedzie więcej samochodów nie powinno być takich problemów, można przecież liczyć na pomoc innych kierowców. Poza tym każdy dobry terenowy samochód można wyposażyć w profesjonalną wyciągarkę. No i auto daje jeszcze jedno udogodnienie – można w nim spać!


Wyprawy zorganizowane

Jeśli nie masz swojego samochodu terenowego możesz skorzystać z ofert biur podróży i wyruszyć w przygotowaną przez nich gotowych wycieczek. Do popularnych tras należy rajd przez Transylwanię, którego długość wynosi 1610 km i składa się z osiemnastu etapów. W Internecie można zakupić przewodniki zawierające dokładne opracowanie konkretnych tras. Oczywiście możesz wybrać rajdy polskie jak również zagraniczne. Najczęściej program wypraw wygląda tak: śniadanie, ekstremalna jazda przez osiem godzin, kolacja. Musisz być przygotowany na nieustanny dreszcz emocji oraz walkę z ciężkimi warunkami terenowymi, a czasem również pogodowymi. Jeśli nie czujesz się pewnie, a chciałbyś spróbować takiej przygody, to zawsze możesz zapisać się wcześniej na kurs jazd terenowych. Tutaj również nie brak ofert.


Wyprawy samodzielne

Są trudniejsze, bo tu musisz pomyśleć o wielu rzeczach, o których nie musisz myśleć, gdy jedziesz z przewodnikiem i ekipą techniczną. Warto wyposażyć się w GPS i pomyśleć, co się stanie jeśli zepsuje się samochód. Nie można również zapominać, że terenówka terenówce nie równa i nie każdy samochód nadaje się na równie ekstremalne warunki.

Wyrusz w trasę i zmierz się z adrenaliną! Nigdy nie dowiesz się czym jest prawdziwa jazda samochodem jeśli będziesz ciągle tylko wlekł się zgodnie z przepisami po ulicach swojego miasta!

Źródło zdjęcia: flickr.com