Lampa Plika | Pani Jurek

Opublikowano: Maj 27, 2013

Pęk kolorowych sznurków, oprawionych w białą ceramikę tworzy lampę o nazwie Plika.

Forma lampy przywołuje skojarzenia z rasta fryzurą, ale sama nazwa wskazuje na inspirację sarmacką obyczajowością, kiedy Plica Polonica czyli kołtun polski był jedną z wielu osobliwości dawnej Polski. Zwój zawieszony pod sufitem więzi zatem złe moce i igra ze stereotypami. Jak pozostałe projekty Pani Jurek, również i ten projekt pozwala na ingerencję użytkownika. Plikę można supłać, zaplatać i kołtunić.

W czerwcu lampa Plika będzie prezentowana na wystawie polskiego wzornictwa podczas Sofia Design Week, w Bułgarii, a następnie pojedzie do Rumunii. W sprzedaży pojawi się w połowie czerwca.

Materiał: ceramika + pleciona przędza polipropylenowa

________

Pani Jurek

Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę. Cechą jej projektów jest niestandardowe podejście do przedmiotu. Projektuje przedmioty niestatyczne, wychodzące poza swoją stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję z użytkownikiem. Takie, z którymi można “coś” zrobić. Konceptualne podejście do przedmiotu i niechęć do „dopowiedzenia” jego funkcji ale również upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP.

W swoich projektach przestrzega idei zrównoważonego rozwoju i ekologicznego wyboru materiałów. Razem z Edytą Ołdak tworzy stowarzyszenie “Z siedzibą w Warszawie”, które realizuje projekty społeczne oraz projekty w przestrzeni miasta.
Mieszka i pracuje w Ignacowie pod Warszawą.

http://www.panijurek.pl/pl/
https://www.facebook.com/PaniJurek
http://pinterest.com/panijurek/