Biegnij 200 kilometrów i jeden dzień dłużej. Czego nie wiesz o ultramaratonie?

Opublikowano: Wrzesień 5, 2014

Udało Ci się kiedyś przebiec maraton i uznałeś to za swój życiowy sukces? Jeśli dałeś radę pokonać ponad 42, 195 km (taki jest dystans maratonu), to może nadszedł czas by zmierzyć się z czymś, co do tej pory wydawało się nie do pokonania?

Ultramaraton to bieg, którego dystans znacznie przekracza zwykły maraton. Najczęściej jest to ok. 100 km, ale może być znacznie więcej, czyli cholernie dużo. Tym bardziej, że często długość trasy mierzona jest w ilości godzin, które trzeba przebiec. Dlatego ultramaratony możemy podzielić na długodystansowe oraz wielodniowe (np. 48 godzin).


Ultramaratony w Polsce

Jeśli nie wiesz czy miałbyś gdzie wziąć udział w takim przedsięwzięciu to musimy Cię zaskoczyć – w Polsce ten wyczynowy sport zyskuje coraz więcej wielbicieli, a w ciągu roku organizuje się kilka imprez cyklicznych tego rodzaju. Najpopularniejszy jest Supermaraton Kalisia z Kalisza. Jego początki sięgają 1982 roku. Hasło imprezy to Omnis vincit, czyli wszyscy zwyciężają. I właśnie tego należy się trzymać przy kwestii ultramaratonu. Jeśli znajdziesz w sobie odwagę i wystartujesz, to już samo to uczyni z Ciebie zwycięzcę, bo pokonasz swoje słabości.

W Polsce również bardzo popularne są biegi górskie. Mamy ku temu świetne warunki. Jednym z popularniejszych biegów tego typu jest Bieg Rzeźnika organizowany pod koniec czerwca w Bieszczadach, a jego limit czasu wynosi 16 godzin.


Pot, krew i łzy

Tego typu bieg będzie od Ciebie wymagał nie tylko przygotowania fizycznego, ale również psychicznego. Należy nauczyć się walczyć z bólem, gdyż pęcherze i pot zalewający oczy będą tam stanowić normalkę. Trzeba być przygotowanym na upał, deszcz, złe podłoże i wiele innych czynników zewnętrznych. Grunt to nie wymięknąć i dać z siebie wszystko!


Kobiety w ultramaratonie

To chyba jedna z niewielu dyscyplin, w której kobiety startują razem z mężczyznami. Ich wydolność organizmu nieco się różni, ale świetnie się sprawdza przy długich dystansach, gdzie już same męskie mięśnie nie są wystarczające.

Jeśli nie jesteś mięczakiem i czujesz, że Twoje ciało może pozwolić Ci na ukończenie takiego katorżniczego biegu, to czas pokonać bariery i ruszyć przed siebie. Pamiętaj tylko, że bieganie to nie zabawa, zawsze musisz być do niego dobrze przygotowany.

Źródło zdjęcia: flickr.com